top of page
  • Writer's pictureOdos Akademija

Rūkymas ir oda

Rūkymas – visuotinai pripažintas plaučių vėžį sukeliantis modifikuojamas (reiškias, kurio galima išvengti) veiksnys. Vis dėlto, dalis žmonių šio žalingo įpročio neatsisako, pagrįsdami savo sprendimą tuo, jog toli gražu ne kiekvienam rūkoriui išsivysto onkologinė liga. Pastebime, jog taip pat pamirštama ir neigiama rūkymo įtaka kitoms organizmo sistemoms. Oda – vienas tokių organų, kuris rūkymo poveikį mūsų organizmui daro pastebimu aplinkiniams. Kaip ir kodėl tai nutinka?

Cigarečių dūmuose esančių medžiagų poveikis odai yra tiek sisteminis, įkėpiamoms medžiagoms patekus į kraujotaką, tiek vietinis, kuomet išpučiami dūmai kontaktuoja su odos paviršiumi. Rūkant keičiasi odos pigmentinių ląstelių, vadinamų melanocitais, aktyvumas, odoje pradedamos gaminti medžiagos, skaidančios odos karkasą sudarančius baltymus (pvz. kolageną, elastiną). Prastėja odos ląstelių fibroblastų funkcijos, o tai reiškia suprastėjusį odos gijimą ir kitas struktūrines funkcijas. Taip pat neabejojama ir rūkymo poveikiu kraujotakai: įrodyta, jog rūkančių asmenų mikrocirkuliacija, t.y. audinių aprūpinimas deguonimi ir kitomis medžiagomis per smulkiausias organizmo kraujagysles, yra reikšmingai prastesnė negu nerūkančių asmenų.

Visi šie organizmo vidaus procesai ilgalaikiame rūkymo poveikyje palieka negrįžtamus pokyčius odoje. Rūkoriams būdingi išoriniai požymiai odoje yra ryškesnis raukšlėtumas apie lūpas ir akis, padidėjusi, netolygi odos pigmentacija, sumažėjęs odos elastingumas ir prastas žaizdų gijimas. Neretai pastebima tik rūkantiems asmenims būdinga “rūkoriaus melanozė” – ruda ar tamsesnė pigmentacija burnos gleivinėje, pvz. dantenų, gomurio, vidinės skruostų dalies gleivinėje. Visi šie pokyčiai lemia tai, jog ilgą laiką rūkymu piktnaudžiaujantys asmenys vizualiai pasižymi vyresniu amžiumi, negu yra iš tikrųjų.

Puikus to pavyzdys – medicininėje literatūroje aprašyto tyrimo dalyvės, įrašo iliustracijoje matomos dvynės moterys. Tikriausiai nesudėtinga atspėti, kuri iš jų rūko 17 metų ilgiau, negu jos sesuo, ar ne?

Neabejokite, sprendimas mesti rūkyti – vienas pigiausių ir greičiausių būdų pagerinti savo vidinę ir išorinę sveikatą. Įkvėpkime gryno oro!


bottom of page