• Odos Akademija

Apsauginės kaukės ir veido bėrimai

Atnaujinta: 2021-07-09

Karantinas tęsiasi, o jo metu mūsų odai nauju iššūkiu tampa ne tik padažnėjęs rankų plovimas ir dezinfekavimas, tačiau ir daugelio žmonių veidams neįprastos apsauginės kaukės.

Jos gali būti įvairios: medžiaginės, vienkartinės medicininės/chirurginės ar respiratoriai. Pastarųjų sukeliamos pašalinės reakcijos pastebimos dažniau, tačiau net ir iš pirmo žvilgsnio nekalta savarankiškai pasisiūta medvilninė kaukė gali provokuoti įvairias reakcijas veido odoje ar priminti apie senas ligas.Taigi, šiandien Jūsų dėmesiui - dažniausios problemos, asocijuotos su apsauginių kaukių dėvėjimu, ir kaip galime sau padėti namuose:

1️. Iritacinis/alerginis kontaktinis dermatitas: tokio pobūdžio odos pakenkimas pasireiškia tuomet, kai oda jautriai sureaguoja į apsauginės kaukės komponentus. Tai gali būti ne tik pati medžiaga, iš kurios pagaminta kaukė (pvz. neaustinis polipropileno audinys), tačiau ir jos gamybos procese (dažniau gaminant respiratorius) naudojamos medžiagos, kaip formaldehidas. Alerginė reakcija į kaukę gali būti lėto tipo, kai ilgainiui dėvint kaukę išsivysto odos sausumas, paraudimas, pleiskanojimas, niežėjimas, ir greito tipo, pasireiškiant dilgėlinės pobūdžio bėrimams ir/ar alerginei slogai. Kaip sau padėti? Jei nesate medikas ar kitas su COVID-19 pacientais dirbantis asmuo, kuriam reikalinga dėvėti respiratorių, pirmas ir recepto nereikalaujantis žingsnis būtų pakeisti jį į paprastą medicininę ar siūtą medvilninę kaukę. Alergijos provokuotam niežuliui slopinti vaistinėse įsigyjami nereceptiniai priešalerginiai vaistai, na, o odą nuramintų hipoalerginiai kremai, sudėtyje turintys dekspantenolio ar cinko oksido. Esant odos išsausėjimui, ant pirmu sluoksniu pateptų minėtų komponentų turinčių priemonių naudotini riebesnės konsistencijos, vazelino pagrindu pagaminti emolientai.

2️. Paūmėjusi/atsiradusi aknė: apsauginių kaukių formuojamas karštas ir drėgnas mikroklimatas dengiamose veido zonose bei lietimo srityse atsiradusi trintis yra pagrindiniai veiksniai, reikšmingai skatinantys aknės bėrimų atsiradimą. Vėlgi, pagal galimybes rekomenduojama rinktis tokia prioritetine seka: paprasta medicininė, siūta medvilninė kaukė, respiratorius. Jei kaukės yra medicininės, jos naudotinos vienkartinai, o medvilninės kasdien išskalbiamos aukštoje temperatūroje. Kaip rūpintis veido oda, jei nėra galimybės pasikonsultuoti su gydytoju? Prieš kaukės dėvėjimą veidą nuplauti vandeniu ar švelniu prausikliu, pasitepti lengvos (etiketėse angl. light) konsistencijos nekomedogeniniu veido kremu, vengti bet kokių dekoratyvinės kosmetikos priemonių. Vakare po kaukės dėvėjimo veidas turėtų būti pakartotinai nuplaunamas (pvz. keratolitiniu prausikliu su glikolio, salicilo r.), tepamas kremas skirtas aknės pažeistos odos priežiūrai (įsigyjamas vaistinėje, su antibakterinėmis, keratolitinėmis medžiagomis ir drėkikliais). Šiuo laikotarpiu rekomenduojama vengti pieno ir aukštą glikeminį indeksą turinčių maisto produktų.

3️. Paūmėjęs/atsiradęs perioralinis dermatitas: neretai aknę primenantis bėrimas aplink burną, nosį, akis, tačiau be pastebimų komedonų. Šią būklę gali provokuoti įvairių faktorių derinys: tiek kaukę sudarančių medžiagų tiesioginis poveikis ir odos dirginimas, tiek sąlygotas kaukės ir ant odos naudojamų priemonių sąveikos ar netgi sukeltas ant veido odos naudojamų steroidinių kremų/tepalų. Ką daryti? Iki gydytojo konsultacijos nutraukti bet kokius vietiškai naudojamus kremus ir kitas odos priežiūros priemones, kurios gali dirginti ar veikti okliuzyviai (angliškai tai vadinama “zero-therapy” taktika). Pažeistose srityse griežtai vengti bet kokio vietinio poveikio hormoninio vaisto naudojimo. Odą prausti švelniais bemuiliais prausikliais juos gerai nuplaunant vandeniu. Bėrimų srityje tiek prieš kaukės dėvėjimą, tiek po jo – cinko oksido ar kitų odos sudirgimą mažinančių medžiagų turinčių priemonių naudojimas (dauguma tinkamų variantų, parduodamų vaistinėse, pavadinime turi “CICA”).

4️. Vyrams atsiradęs folikulitas: po apsaugine veido kauke pasikeitus odos mikroklimatui, susidaro palankios sąlygos išvešėti tam tikroms patogeninėms mūsų odos bakterijoms. Be aknės, vyrams didėja folikulito rizika. Tai - barzdos srityje su plauko folikulu susijęs infekcinis pūlinėlinis bėrimas, kurio pasireiškimas galimas tiek po skutimosi (dažniau), tiek neskustoje odoje. Paprastai būklė gydoma vietinio ar sisteminio vartojimo antibiotikais, tačiau nelaukiant gydytojo konsultacijos rekomenduojama taktika būtų pradėti naudoti specialų antibakterinį prausiklį (išmuilavus odą palaikyti 3-5 min.), po skutimosi - antiseptinius losjonus. Būtina tinkama skutimosi įrankių priežiūra: jei nenaudojate vienkartinių skutimosi peiliukų, priemonės po panaudojimo turi būti gerai nuplaunamos ir dezinfekuojamos.


Na, o jei nusiskundimų neturite - ir toliau tęskite sau pritaikytą ir tinkamą veido odos priežiūrą! Tik nepamirškite dėvėti kaukės: taip mes pasirūpinsime ne tik savo, bet ir kitų žmonių sveikata.